Wybielanie zębów - wskazówki dotyczące bielszego uśmiechu
Najnowsze

Paraliż twarzy po znieczuleniu zęba – objawy i zapobieganie

Paraliż twarzy może rozwinąć się natychmiast po znieczuleniu lub może trwać godziny, dni, tygodnie, a nawet miesiące. Nerw może zostać uszkodzony przez nadmierną penetrację lub przez igłę użytą podczas zastrzyku. Zbyt duża ilość roztworu znieczulającego może również spowodować paraliż. W tym artykule omówiono objawy paraliżu twarzy i sposoby zapobiegania im. Lekarz dentysta powinien uważnie monitorować pacjentów, aby uniknąć porażenia.

Obrzęk uciskowy nadtwardówkowy z niedokrwieniem nerwu twarzowego

Krwotok pooperacyjny i ucisk nerwu po zabiegu mogą spowodować ten stan. Może to skutkować porażeniem twarzy. Ważne jest dokładne monitorowanie pacjenta i jak najszybsze leczenie. Jednak pacjent może nie być świadomy rosnącego nacisku na nerw. Stan ten może rozwinąć się w ciągu 20-30 minut od zabiegu. Dotknięty nerw twarzowy może ulec pogorszeniu lub stać się niesprawny, jeśli nie zostaną usunięte przyczyny leżące u jego podłoża.

Stan ten występuje u dzieci, które zostały poddane znieczuleniu do zęba. Pacjent przez cztery dni nie miał objawów zapalenia ucha środkowego, ale rodzice zauważyli narastający ból i obrzęk w lewej okolicy skroniowej. Dziecko zostało zbadane przez lekarza medycyny ratunkowej. Stwierdzono, że jego parametry życiowe były stabilne, a stan zdrowia dobry. Badanie głowy i szyi ujawniło obszar obrzęku o wymiarach około 3×3 cm w lewej okolicy skroniowej. Obszar ten był koloru niebieskiego i znajdował się tuż za kantem bocznym.

Ayling ME, Martin A, and Roche-Nagle G donieśli o występowaniu tego schorzenia u dzieci. Autorzy przedstawili trzy opisy przypadków i 6 060 urazów w latach 1999-2004. Autorzy stwierdzają, że wczesne leczenie jest najważniejszym aspektem zapobiegania wystąpieniu tego stanu. W niektórych przypadkach pacjent może wymagać operacji w celu skorygowania tego stanu.

Porażenie Bella

Nie ma jednego testu, który pozwoliłby zdiagnozować porażenie Bella. Jednakże, jeśli doświadczasz osłabienia twarzy, dzwonienia lub bólu za uchem, utraty smaku lub nadwrażliwości na dźwięk po stronie dotkniętej chorobą, powinieneś zbadać się u swojego lekarza. Badanie elektromiograficzne może potwierdzić obecność uszkodzenia nerwu i określić stopień osłabienia twarzy. Można również wykonać skany obrazowe, aby wykluczyć inne przyczyny ucisku nerwu twarzowego.

Najczęstszą przyczyną porażenia nerwu twarzowego jest wirusowe zapalenie wokół nerwu twarzowego. Porażenie Bella nie jest stanem postępującym, a objawy trwają zwykle nie dłużej niż 48 godzin. Leczenie może obejmować fizykoterapię i środki przeciwbólowe. Możesz również doświadczyć suchości w ustach i zmniejszenia smaku po stronie dotkniętej chorobą. Ważne jest, aby jak najszybciej szukać pomocy medycznej w przypadku tych objawów.

Wczesne objawy porażenia Bella obejmują ból za uchem, osłabienie po jednej stronie twarzy i drętwienie w okolicy twarzy. Może to rozpocząć się nagle lub trwać kilka godzin. Objawy mogą pojawić się po okresie zwiększonego stresu lub osłabionej odporności. Osłabienie twarzy może dotyczyć całej strony twarzy. Objawy porażenia Bella są zazwyczaj przejściowe i ustępują w ciągu dwóch do trzech tygodni, a u 80% pacjentów powracają do normalnego funkcjonowania.

Guzy

Istnieje wiele sposobów leczenia osłabienia twarzy spowodowanego guzem. Można przeprowadzić operację na guzie, ale ważne jest, aby uniknąć uszkodzenia nerwu twarzowego. Nerw twarzowy jest głównym elementem kontrolującym ruchy w twarzy. Jeśli guz jest wystarczająco mały, nerw twarzowy może być zachowany podczas zabiegu. W przeciwnym razie, problem związany z nerwem twarzowym może prowadzić do poważnego osłabienia. Chirurg dokładnie rozważy wiek, stan fizyczny i objawy pacjenta przed podjęciem decyzji o opcji leczenia. Wybór sposobu leczenia zależy od wielkości, lokalizacji i rodzaju guza, a także od nasilenia osłabienia twarzy i innych powikłań.

W tym przypadku chirurg przewiercił lewą kość sutkową, aby uzyskać dostęp do guza. Stwierdzono, że guz rozciąga się na mezotympanum, które sąsiaduje ze strzemiączkiem w uchu środkowym. Dodatkowo dr Friedmann usunął kawałek kości zwanej incus. Pozwoliło to chirurgowi na uzyskanie dostępu do guza bez uszkodzenia nerwu.

W jednym z badań stwierdzono, że mniejszy rozmiar guza był związany z lepszą funkcją twarzy, zarówno w bezpośrednim przebiegu pooperacyjnym, jak i rok po operacji. Przyczyny takiego stanu rzeczy były niejasne, ale w jednym z badań zauważono, że większy guz powodowałby większy ucisk nerwu i zwiększałby liczbę potencjalnie szkodliwych manewrów chirurgicznych. Nie wydaje się jednak, aby wielkość guza miała związek z zakresem funkcji nerwu twarzowego.

Ruch fizyczny przy żuciu i piciu

Po znieczuleniu zęba wystąpi bolesność mięśni w szczęce. Mięśnie te są wykorzystywane podczas żucia i picia i zwykle są obolałe po zabiegu stomatologicznym. Osoby, które zgrzytają zębami są szczególnie podatne na ten objaw. W efekcie mięśnie szczęki stają się zmęczone i chwiejne. Wytwarzają one również ból. W związku z tym, ważne jest, aby unikać żucia lub chrupania pokarmów przez kilka dni.

Przyczyny

Paraliż nerwu twarzowego po znieczuleniu zęba może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami. Chociaż paraliż twarzy jest najczęściej po wypadkach samochodowych, może również wystąpić podczas zabiegów stomatologicznych. Operacja obejmująca dekompresję nerwu twarzowego z podstawy czaszki jest jedną z możliwych przyczyn. Zabieg ten wykonują otolaryngolodzy i neurochirurdzy. Ścisła obserwacja jest zazwyczaj preferowana zamiast aktywnego leczenia.

Porażenie nerwu twarzowego w następstwie znieczulenia stomatologicznego jest rzadkim stanem, ale może wystąpić podczas takich zabiegów jak ekstrakcja zęba. 33-letnia kobieta zgłosiła się z obrzękiem po lewej stronie twarzy. Obrzęk przesuwał się w dół do okolicy podżuchwowej. Niedawno przeszła leczenie endodontyczne zęba 25. Przed obturacją ząb był bezobjawowy. W chwili zgłoszenia się pacjentka miała wyraźne osłabienie lewej strony twarzy.

Inne przyczyny porażenia nerwu twarzowego po zabiegach stomatologicznych to zmieniona lokalizacja otworów i dodatkowe zaopatrzenie nerwowe. Inne przyczyny niepowodzenia znieczulenia miejscowego to nietypowy rozwój nerwów, zakażenia i wcześniejsze operacje. Przypadki te są jednak rzadkie i wymagają dalszej pomocy medycznej. Większość zabiegów stomatologicznych jest bezpieczna, a znieczulenie rzadko powoduje trwałe skutki. Należy pamiętać, że informacje te nie są przeznaczone jako porady prawne.

Objawy

Skutkiem znieczulenia stomatologicznego może być uogólnione osłabienie nerwu twarzowego. Może to spowodować u pacjenta utratę mimiki twarzy i zmniejszenie poczucia smaku. Objawy porażenia twarzy mogą wystąpić bezpośrednio po zabiegu stomatologicznym lub później. Znieczulenie stomatologiczne może spowodować porażenie twarzy, gdy igła przypadkowo przebije nerw, wejdzie zbyt głęboko lub zostanie podana zbyt szybko.

Najczęstszą przyczyną porażenia nerwu twarzowego są zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Rzadko jednak zdarza się, aby ząb spowodował porażenie nerwu twarzowego. W przeciwieństwie do nerwu twarzowego, neurony ruchowe zaopatrujące twarz zwykle nie przecinają boków pnia mózgu, a włókna z obu półkul mózgowych pochodzą z tego samego obszaru. Świadczy to o tym, że nerw twarzowy został uszkodzony przed jego rozwidleniem na główne gałęzie.

Zaburzenie to rozwija się zwykle po zabiegu stomatologicznym, takim jak ekstrakcja zęba. Zwykle występuje bezpośrednio po blokadzie nerwu żuchwowego, ale może też ujawnić się do sześciu dni później po zwykłym usunięciu zęba. W jednym przypadku pacjent zgłosił się z dolegliwościami związanymi z osłabieniem lewej strony twarzy. Pacjent miał objaw porażenia Bella i był jednostronnie bez wyrazu. W ranie nie stwierdzono obecności zmian opryszczkowych.

Możesz również polubić…