Po czym można rozpoznać wyrzynające się zęby u niemowlęcia?
Aktualności

Po czym można rozpoznać wyrzynające się zęby u niemowlęcia?

Jeśli Twoje niemowlę wykazuje oznaki próchnicy zębów, ważne jest, aby podjąć działania. Jeśli zauważysz, że zęby Twojego dziecka stają się widoczne, Twoim następnym krokiem jest skontaktowanie się z lekarzem rodzinnym. W większości przypadków dziecko straci wszystkie zęby mleczne w wieku dwóch lub trzech lat. W każdym przypadku należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub NHS 111 w celu uzyskania porady. Ponadto, należy być świadomym pewnych oznak poważnej choroby u niemowląt.

Symptomy

Jeśli Twoje dziecko zaczyna wykazywać oznaki ząbkowania, możesz chcieć przyjrzeć się temu bliżej. Ból związany z ząbkowaniem może powodować, że dziecko pociera swoje uszy lub policzki, które mają wspólne drogi nerwowe z policzkami i zębami. Oprócz bólu, który może powodować ząbkowanie, Twoje dziecko może być również bardziej podatne na zachorowania. Chociaż rzadko ząbkowanie powoduje gorączkę, biegunkę lub katar, należy skonsultować się z pediatrą.

Ząbkowanie rozpoczyna się około 4-7 miesiąca życia, choć niektóre niemowlęta zaczynają ten proces później. Chociaż ząbkowanie może być bolesne dla niemowlęcia, zazwyczaj nie powoduje żadnych chorób. Należy skontaktować się z pediatrą, jeśli u dziecka wystąpią nietypowe objawy, w tym wymioty lub biegunka, lub jeśli dziąsła dziecka krwawią lub są spuchnięte. Podczas ząbkowania dzieci żują swoje ręce lub zabawki, aby złagodzić ból. Może jednak dojść do zapalenia dziąseł lub bólu twarzy.

Znaki

Jednym z najważniejszych kamieni milowych w życiu dziecka jest pierwszy ząb – pierwszy ząbek dziecka – i przez co można rozpoznać wyrzynające się zęby u niemowlaka, można pomóc im przejść przez ten bolesny proces. Dziąsła dziecka mogą być bolesne, więc możesz zastosować delikatny nacisk na ich dziąsła, aby złagodzić ból. Możesz delikatnie pocierać dziąsła czystym palcem lub przyłożyć chłodną ściereczkę do dotkniętego obszaru. Jeśli dziecko wykazuje oznaki bólu, możesz zastosować bezpieczny środek przeciwbólowy i pozwolić mu na drzemkę.

Innym objawem ząbkowania jest ślinienie się dziecka. Ślinienie się jest powszechne i należy się go spodziewać, zwłaszcza gdy zaczyna się ząbkowanie. Jeśli dziecko ślini się bardzo często, może mieć wysypkę na policzkach i brodzie. Objawami ząbkowania mogą być również senność lub korpulencja. Podczas gdy ząbkowanie nie jest zazwyczaj powodem do niepokoju, zawsze najlepiej jest odwiedzić pediatrę w celu dalszej oceny.

Przyczyny

Chociaż ząbkowanie jest częstą przyczyną bólu i krwawienia, istnieją inne przyczyny ślinienia się i podrażnienia dziąseł u niemowląt. Zapalenie dziąseł jest również częstą przyczyną gorączki i może mu towarzyszyć biegunka i katar. Dziecko może również doświadczać ekstremalnej klarowności lub trudności w zasypianiu, ale te objawy nie wskazują na poważny problem zdrowotny. Niemowlęta z takimi objawami powinny być zbadane przez pediatrę.

W okresie 10-14 miesięcy zaczynają wyrastać podstawowe zęby trzonowe dziecka. Są to pierwsze zęby trzonowe i pojawiają się w górnej szczęce i są obecne po obu stronach. Zęby te mogą być bolesne dla dzieci i mogą wymagać specjalistycznego leczenia w szpitalu. Jeśli zęby są w stanie rozkładu, dziecko może mieć bolesne dziąsła, infekcje dziąseł i zmniejszony apetyt. Podczas tego etapu, niemowlę może również doświadczyć trudności ze snem i zacznie tracić apetyt.

Leczenie

Twoje dziecko może wkładać do ust wszystko, łącznie z palcami. Niektóre małe przedmioty, takie jak łyżka czy ściereczka, mogą być dla niego szkodliwe, jeśli je połknie. Podczas ząbkowania Twoje dziecko może również ślinić kawałki jedzenia. Jeśli Twoje dziecko zaczęło się ślinić, sprawdź, czy na jego twarzy nie pojawiła się bolesna wysypka. Jeśli Twoje dziecko ssie dziąsła, może być konieczne zastosowanie delikatnego nacisku. Możesz pocierać dziąsła palcem, aby sprawdzić, czy to pomaga. Możesz również pozwolić dziecku ugryźć czystą ściereczkę, aby poczuć, czy odczuwa dyskomfort.

Temperatura ciała Twojego dziecka będzie rosła. Jeśli jednak wynosi ona ponad 100,4 stopnia Fahrenheita (38 stopni Celsjusza) lub więcej, to prawdopodobnie nie jest to ząbkowanie. Może to być oznaka choroby lub infekcji. Porozmawiaj z pediatrą swojego dziecka, jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma gorączkę i poproś o dawkę acetaminofenu lub ibuprofenu. Leki te są bezpieczne dla Twojego dziecka do szóstego miesiąca życia.

Możesz również polubić…