Jak długo po wypadnięciu millipedy wyrastają zęby stałe?
Wybór Redakcji

Jak można wyrwać zęba w domu?

Ząb może być usunięty w domu, jeśli przestrzega się pewnych zasad i postępuje ściśle z instrukcjami. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia komplikacji podczas ekstrakcji. Najczęstszym powikłaniem jest złamanie korzenia. Aby uniknąć tego częstego problemu, należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w poniższych punktach. Pierwszym krokiem jest unikanie palenia i alkoholu. Należy również trzymać się z dala od forsownych ćwiczeń. Kolejnym krokiem jest unikanie leżenia na plecach lub w pozycji, w której głowa znajduje się niżej niż reszta ciała. Pomocne może być spanie w bardziej wyprostowanej pozycji lub użycie dodatkowej poduszki. Niewielki obrzęk jest normalny po usunięciu zęba, a zastosowanie się do powyższych wskazówek pomoże utworzyć skrzep, który stworzy czyste środowisko do gojenia.

Złamanie korzenia jest najczęstszym powikłaniem śródoperacyjnym (podczas zabiegu)

Złamany lub zwichnięty wierzchołek korzenia może wystąpić podczas usuwania zęba. Ponieważ trudno jest uwidocznić i zidentyfikować wierzchołek korzenia, dentyści często używają zbyt dużej siły, aby go usunąć. W zależności od miejsca złamania, fragment może również wcisnąć się w sąsiednią przestrzeń anatomiczną. Jeśli tak się stanie, pacjent może wymagać dodatkowego leczenia stomatologicznego – ten fragment został przekazany przez stronę cyfrowewlaczenie.pl. Często wymagane jest skierowanie do stomatologa weterynaryjnego.

Fragmenty kości pozostałe po usunięciu zęba mogą ulec przemieszczeniu. W niektórych przypadkach fragmenty kości mogą obumrzeć, co wymaga dodatkowego leczenia. Fragmenty te nazywane są sekwestrami i nie są normalne, ale ich wystąpienie jest bardziej prawdopodobne w przypadku trudnej ekstrakcji. Chociaż złamany ząb będzie wymagał więcej leczenia, jest to zwykle drobny problem.

Domowy płyn do płukania jamy ustnej może wspomóc proces ekstrakcji

Domowy płyn do płukania jamy ustnej może wspomóc proces ekstrakcji i oczyścić miejsce zabiegu z resztek jedzenia. Po ekstrakcji należy przemywać to miejsce tym płynem dwa razy dziennie. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń stomatologa dotyczących procesu gojenia. Jeśli to możliwe, należy spać w bardziej wyprostowanej pozycji. Może w tym pomóc dodatkowa poduszka. Należy spodziewać się pewnego obrzęku po ekstrakcji. Przestrzeganie zaleceń lekarza pomoże utworzyć skrzep w jamie ustnej, co zapewni czyste środowisko gojenia.

Wykazano, że naturalne ekstrakty zmniejszają płytkę nazębną i zapalenie dziąseł. Możesz również zrobić własny płyn do płukania ust w domu z dwóch składników: wody i kropli olejków eterycznych. Przed użyciem dobrze wstrząśnij. Po umyciu zębów, wymieszaj mieszaninę w ustach przez 20-30 sekund, zanim ją wyplujesz. Rozwiązanie to pomoże również zmniejszyć plamy na zębach i choroby dziąseł. Możesz również dodać do mieszanki inne przyprawy, takie jak czarny pieprz, mięta, nasiona kopru włoskiego i cynamon.

Użycie sterylnej gazy do usunięcia zęba

Jeśli nie możesz znaleźć dentysty, użycie sterylnej gazy do ekstrakcji zęba w domu jest dobrą alternatywą. Gazę można wykorzystać do oczyszczenia jamy ustnej po zabiegu. Najpierw upewnij się, że złożyłeś kwadrat z gazy, który jest większy niż gniazdo zęba. Następnie, ugryźć w dół na gazę, aż będzie miękki i chłonny. Zmieniaj gazę co pięć do 10 minut. Możesz również użyć torebek z herbatą zamiast gazy. Pamiętaj tylko, aby umieścić torebkę z herbatą w filiżance gorącej wody i pozostawić ją do ostygnięcia. Po ostudzeniu skrzepów, ugryź delikatnie torebkę, aby je usunąć. Uważaj też, aby nie pluć i trzymaj wszystkie przedmioty poza gniazdkiem, dopóki nie ustanie krwawienie.

Jeśli obawiasz się infekcji, możesz spróbować olejku goździkowego, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i znieczulające. Olejek goździkowy jest dobrym wyborem dla tymczasowego rozwiązania. Nałożenie olejku goździkowego na zębodół może zmniejszyć ból i zapobiec infekcji, ale najpierw należy skonsultować się z dentystą, aby upewnić się, że stosowanie go jest dla Ciebie bezpieczne. Alternatywnie można umieścić sterylną gazę nad gniazdem i moczyć ją w ciepłej wodzie z solą przez 20 minut.

Wychodzenie z fotela dentystycznego po usunięciu zęba

Wychodzenie z fotela dentystycznego po usunięciu zęba wymaga nieco więcej czasu i uwagi niż normalnie. Po zabiegu zostaniesz posadzony na fotelu z ochronnym śliniakiem i być może będziesz musiał wykonać zdjęcia rentgenowskie. Twój dentysta i asystentka stomatologiczna wyjaśnią Ci proces i odpowiedzą na wszelkie pytania. Cała procedura trwa od 10 do 30 minut. Po zabiegu pacjent otrzymuje instrukcje dotyczące pielęgnacji jamy ustnej w domu, w tym czyszczenia i higieny.

Najpierw podawane jest znieczulenie. Dentysta prawdopodobnie użyje podnośnika do poluzowania zęba, a następnie usunie go za pomocą kleszczy. To, czy dentysta użyje podnośnika czy kleszczy, zależy od rodzaju zęba. Niezależnie od tego, ważne jest, aby zachować spokój podczas zabiegu. Pierwszym celem dentysty jest zapobieganie wszelkim bólom podczas zabiegu, ale zawsze możesz poprosić dentystę o podanie większej ilości środka znieczulającego, jeśli odczuwasz ból.

Odzyskiwanie po usunięciu zęba

Po usunięciu zęba, okłady z lodu mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Okłady z lodu należy stosować jednorazowo przez 10 minut. Nie należy pozostawiać ich na dłużej niż zaleca producent. Jeśli ból nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem dentystą w celu dalszej diagnostyki. Należy również unikać szczotkowania ust lub nitkowania obszaru ekstrakcji przez dzień lub dwa. Zaleca się trzymanie głowy podpartej na poduszce, aby uniknąć długotrwałego krwawienia. Jeśli ból jest silny, należy unikać mycia zębów przez kilka dni.

Proces powrotu do zdrowia po ekstrakcji zęba zależy od rodzaju i miejsca ekstrakcji. Lekarz stomatolog może przepisać Państwu lek przeciwbólowy. Jeśli ból nie ustępuje, należy przyłożyć okład z lodu na piętnaście minut i odczekać 15 minut przed ponownym przyłożeniem. Można również przykryć miejsce ekstrakcji gazą na trzy do czterech godzin i uciskać je przez trzydzieści minut. Po ustąpieniu bólu można powrócić do normalnych czynności.

Możesz również polubić…