Zalety i wady plastikowych aparatów na zęby
Najpopularniejsze

Zalety i wady plastikowych aparatów na zęby

Istnieje wiele zalet i wad plastikowego aparatu na zęby. Główną zaletą tradycyjnego aparatu jest to, że nie zakłóci on Twojego codziennego życia. Możesz jeść i pić jak zwykle i możesz kontynuować swoje codzienne czynności bez obaw o ich zniszczenie. Wadą plastikowych aparatów ortodontycznych jest to, że nie można ich zdjąć, więc Twoje codzienne czynności zostaną przerwane. Jeśli wybierzesz tradycyjny aparat, być może będziesz musiał unikać pewnych pokarmów, takich jak orzechy, guma i napoje bezalkoholowe – fragment ten jest wynikiem działań ekipy serwisu salontopbeauty.pl.

Invisalign

Zalety i wady plastikowego aparatu na zęby mogą być różne dla każdej osoby. Invisalign, na przykład, jest mniej zauważalny niż tradycyjny aparat, ale należy pamiętać, że wymaga noszenia alignerów przez 22 godziny dziennie. Możesz być również bardziej podatny na próchnicę, jeśli praktykujesz słabą higienę jamy ustnej lub masz nadwagę. Niezależnie od korzyści i wad, Invisalign nie jest dla każdego.

Clear aligners mogą być pomocne w niektórych przypadkach, ale nie są tak pomocne dla osób z poważnymi problemami ze zgryzem. Działanie Clear Aligners polega na umożliwieniu ortodoncie stworzenia trójwymiarowego obrazu jamy ustnej pacjenta. Następnie ortodonta tworzy serię wykonanych na zamówienie plastikowych alignerów. Każdy aligner wywiera nacisk na zęby, aby przesunąć je na miejsce.

Tradycyjne aparaty ortodontyczne wymagają regularnej uwagi, ponieważ mają tendencję do wystawania i powodują samoświadomość. Konieczne może być regularne klejenie drutów i zamków, a nawet częsta zmiana gumek. Te rzeczy mogą wydawać Ci się mało istotne, ale mogą utrudniać utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej. Trudniej będzie Ci również szczotkować i nitkować zęby, co spowoduje nagromadzenie się płytki nazębnej, która może prowadzić do ubytków, nieświeżego oddechu i chorób dziąseł.

Zanim założysz aparat ortodontyczny, rozważ zalety i wady obu metod. Twój budżet określi, która opcja jest dla Ciebie najlepsza. Przed podjęciem decyzji, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza, omów swoje obawy z ortodontą. Jeśli koszt jest problemem, Invisalign może nie być właściwą opcją. Jednakże, jeśli jesteś dobrym kandydatem do niego, możesz spodziewać się zauważalnej poprawy w swoich zębach po kilku miesiącach.

Ceramiczny aparat ortodontyczny

Wiele osób czuje się komfortowo nosząc metalowe aparaty ortodontyczne, ale istnieje kilka zalet ceramicznego aparatu na zęby. Aparaty ceramiczne są znacznie mniej widoczne niż aparaty metalowe i mogą być łatwiejsze do czyszczenia. Są one jednak droższe od aparatów metalowych, a niektórzy ludzie mogą czuć się niekomfortowo z powodu kosztów. Są to wady aparatów ceramicznych i należy je omówić ze swoim ortodontą przed ich wyborem.

Jedną z głównych zalet aparatów ceramicznych jest to, że lepiej komponują się z zębami. Są one mniej zauważalne niż zamki metalowe i są lepsze dla szkliwa. Wielu dorosłych i starszych nastolatków wybiera przezroczysty aparat zamiast metalowego, ponieważ nie chcą, aby ich aparat był widoczny. Aparaty te są również znacznie wygodniejsze w noszeniu i można je w każdej chwili zdjąć. Aparaty metalowe są wprawdzie bardziej widoczne, ale są też mniej trwałe.

Jedną z głównych wad ceramicznych aparatów ortodontycznych jest to, że łatwo się plamią. Ponieważ ceramika jest biała, łatwo ją poplamić. Dlatego należy często myć zęby i unikać spożywania pokarmów, które mogą zabarwić aparat. Niektóre pokarmy, które plamią aparaty ceramiczne to czerwone wino, kawa i sos marinara. Nawet niektóre owoce i warzywa mogą zabarwić ceramiczne zamki.

Aparat samoligaturujący

Jeśli szukasz nieinwazyjnego leczenia, możesz spróbować plastikowego aparatu samoligaturującego. Są one często tańsze niż tradycyjne aparaty metalowe, ale mogą nie być tak skuteczne. Mogą nie obracać większych zębów tak dokładnie i są trudniejsze do utrzymania w czystości. Choć mogą być wygodniejsze, wymagają regularnego wiązania, a ich założenie trwa dłużej. Ponadto mogą nie być całkowicie niewidoczne, co czyni je idealnym wyborem tylko dla pacjentów, którym nie przeszkadza noszenie aparatu ortodontycznego.

Główną zaletą stosowania aparatów samoligaturujących jest to, że można samodzielnie dokonywać regulacji. Ponieważ aparat jest umieszczony w kości szczęki, nie przesuwa on zębów tak szybko jak aparaty metalowe. Oznacza to, że siła przyłożona do każdego zęba jest delikatniejsza. Nadal będziesz musiał regularnie odwiedzać ortodontę, aby uzyskać okresowe korekty. Chociaż metoda samoligaturowania może zmniejszyć liczbę wizyt w gabinecie ortodonty, nie gwarantuje ona lepszych wyników ani szybszego czasu leczenia. Ponadto może być wymagane wydanie większej ilości pieniędzy na aparat samoligaturujący.

Kolejną zaletą stosowania aparatu samoligaturującego jest to, że nie trzeba go zdejmować w celu czyszczenia. Drut łuku zębowego przesuwa się przez zamki bez konieczności stosowania gumek lub napinaczy drutu. W przypadku aparatu samoligaturującego możesz wymieniać zamki co cztery do ośmiu tygodni. Samoligaturujące plastikowe aparaty na zęby wymagają o połowę mniej wizyt u ortodonty niż tradycyjne aparaty.

Niewidoczny aparat ortodontyczny

Chociaż wygląd niewidocznego aparatu jest pociągający, może on mieć kilka wad. Po pierwsze, niektóre rodzaje prac dentystycznych nie mogą być prawidłowo połączone z niewidocznym aparatem. Po drugie, plastikowe alignery muszą ściśle przylegać do zębów, ale nie za mocno, aby nie zostały uszkodzone. Ponadto mogą one nie być skuteczne w przypadku zębów, które są krzywe lub mocno przechylone.

Wady niewidocznych aparatów ortodontycznych obejmują niedogodności związane z ich zdejmowaniem podczas jedzenia i picia. Nie powodują one, że zęby wyglądają krzywo, co jest zaletą w warunkach prywatnych. Wymagają też od Ciebie większej dbałości o higienę jamy ustnej. Trzeba codziennie dokładnie myć zęby i używać nici dentystycznej, a także uważać, aby nie zgubić tacki alignera. Ponieważ niewidoczny aparat ortodontyczny wymaga więcej uwagi, jest odpowiedni tylko dla osób odpowiedzialnych, które są w stanie przestrzegać ścisłej higieny jamy ustnej.

W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, invisalign wymaga mniejszej liczby wizyt. Wadą aparatu invisalign jest jednak to, że może on wymagać częstszych wizyt kontrolnych u dentysty. Ponadto u niektórych pacjentów mogą one powodować zaburzenia mowy. Jednak ból związany z tymi aparatami jest tymczasowy i nie jest trwały. Dyskomfort doświadczany podczas tej fazy jest często warty tego w porównaniu do długoterminowych korzyści z pięknego uśmiechu. Koszt

Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem nowego zestawu aparatów ortodontycznych, prawdopodobnie zastanawiasz się nad ceną. Jest to kosztowna procedura, a także taka, która wymaga regularnych wizyt u dentysty. Koszt plastikowego aparatu na zęby zależy od kilku czynników, w tym rodzaju aparatu i tego, jak długo go potrzebujesz. Istnieje jednak kilka sposobów, aby zaoszczędzić pieniądze na leczeniu stomatologicznym i zmniejszyć ogólny koszt.

Wielu ortodontów oferuje plany płatności w gabinecie. Plany te pozwalają zapłacić za procedurę w czasie, co może pomóc Ci zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że plany te zazwyczaj wymagają oprocentowania i opłaty manipulacyjnej. Ponadto, powinieneś być przygotowany do dbania o swój aparat ortodontyczny, aby zmniejszyć jego koszt. Jeśli nie jesteś w stanie zapłacić za leczenie w całości z góry, możesz rozważyć założenie w tym celu konta oszczędnościowego zwolnionego z podatku.

Innym sposobem na obniżenie całkowitego kosztu plastikowego aparatu na zęby jest znalezienie opcji finansowania. Wielu dostawców ortodontycznych oferuje różne opcje finansowania, a większość pracuje, aby zmaksymalizować swoje ubezpieczenie stomatologiczne. W zależności od planu ubezpieczeniowego, będziesz w stanie zaoszczędzić gdziekolwiek od 500 dolarów do 2 000 dolarów miesięcznie. Możesz również wybrać płatność w miesięcznych ratach, które mogą wynosić od 70$ do 159$ miesięcznie. Jeśli masz ubezpieczenie stomatologiczne, należy skontaktować się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową w celu ustalenia dokładnego zakresu ubezpieczenia.

Zaangażowanie czasowe

Zaangażowanie czasowe plastikowego aparatu na zęby różni się w zależności od problemu i rodzaju leczenia. Podczas gdy marki niewidocznych aparatów na zęby mówią, że średni czas leczenia wynosi od czterech do sześciu miesięcy, leczenie bardziej złożonych problemów może trwać nawet 12 miesięcy. Czas leczenia aparatem Invisalign może trwać od sześciu do 18 miesięcy. Zabiegi tylko na noc trwają w dowolnym miejscu od pięciu do siedmiu miesięcy. Według ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów, którzy mieli niewidoczne aparaty ortodontyczne, 25 procent czasu leczenia trwało od sześciu do 12 miesięcy, podczas gdy 22 procent pacjentów stwierdziło, że zaangażowanie czasowe wynosiło od trzech do sześciu miesięcy.

Możesz również polubić…