Jak działają aparaty ortodontyczne i dla kogo są przeznaczone?
Aktualności

Jak działają aparaty ortodontyczne i dla kogo są przeznaczone?

Aparat ortodontyczny działa poprzez regulację ustawienia twoich zębów, ale ma też wady. Proces ten może być niewygodny, zwłaszcza podczas regulacji. Czasami aparat może powodować bóle głowy. W takich przypadkach można zażywać środki przeciwbólowe. Jednak przed rozpoczęciem procesu należy koniecznie odwiedzić specjalistę stomatologa. Dyskomfort spowodowany przez aparat ortodontyczny jest często tępy, może mu towarzyszyć pulsowanie.

Zamki

Aparaty ortodontyczne są stosowane w celu przesunięcia zębów do prostszej pozycji – ten kawałek tekstu jest twórczością zespołu portalu remontbudowa.pl. Aparaty te składają się z zamków i drutów. Druty w aparacie wywierają nacisk, aby przesunąć zęby do właściwej pozycji. Druty te są przymocowywane do aparatu przez ortodontę i umieszczane na zębach. W miarę noszenia aparatu, będzie on stopniowo przesuwał zęby do właściwej pozycji. Nacisk spowoduje przesunięcie zębów o kilka milimetrów na miesiąc.

Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Niektórzy pacjenci potrzebują tylko zamków, a inni tylko opasek. Opaski mogą być przezroczyste lub kolorowe i ściśle przylegają do zębów. Drut łuku zębowego jest przymocowany do zamków za pomocą ligatur. Opaski te pomagają aparatowi przesunąć zęby do właściwej pozycji. Proces ten jest bezbolesny i poprawi wygląd Twoich zębów. W razie pytań należy zgłosić się do ortodonty.

Chociaż leczenie ortodontyczne nie jest odpowiednie dla każdej grupy wiekowej, może być odpowiednią opcją dla Ciebie, jeśli jesteś nastolatkiem lub dorosłym. Dorośli zazwyczaj dokładniej myją zęby i ściśle przestrzegają zaleceń swojego ortodonty. Dorośli są w tym samym wieku co dzieci i przejdą przez ten sam proces, ale prawdopodobnie staną przed innymi wyzwaniami i będą mieli inne potrzeby stomatologiczne. Z aparatem ortodontycznym należy postępować tak samo ostrożnie, jak z regularnymi kontrolami stomatologicznymi.

Archwires

Archwires służą do przemieszczania zębów w jamie ustnej. Są one dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i z różnych materiałów i mają różne zastosowania. Początkowe łuki są zaprojektowane tak, aby pozostały w swoim normalnym kształcie, ale muszą być zgięte, aby przesunąć zęby. Ortodonta wykonuje obliczone zgięcia w innym rodzaju drutu, aby zastosować nacisk. Siła ta powoduje przesunięcie zębów i przebudowę kości.

Drut łukowy został wynaleziony w latach 40. XX wieku przez australijskiego metalurga Arthura J. Wilcocka. Napisał on pracę magisterską na temat drutów łuczniczych, więc miał odpowiednie kwalifikacje do dokonania tego wynalazku. Druty zostały zaprojektowane tak, aby zapobiegać uszkodzeniom kości, a także były łatwe do czyszczenia. Te cechy sprawiają, że są one idealne dla aparatów ortodontycznych. Jednak nadal istnieje wiele obaw dotyczących jakości archwires.

Archwires są w różnych kształtach i kompozycjach, w tym okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Rodzaj łuku, który zostanie użyty podczas leczenia, zależy od etapu leczenia, na którym się znajdujesz. W miarę przesuwania się zębów na miejsce, będą one wymagały mocniejszych łuków. Archiwizatory są wykonane z tytanu beta, niklu i stali nierdzewnej. Materiały te są mocne i regulowane, ale nie są zbyt elastyczne.

Spacery

Na drugiej wizycie ortodonta umieści metalowe lub gumowe opaski pomiędzy trzonowcami. Zazwyczaj są one zakładane tydzień lub dłużej przed założeniem opasek na zęby trzonowe, ale czasami mogą być założone później. Oprócz metalowej opaski, do rozdzielenia zębów stosuje się separatory ortodontyczne. Oto co musisz o nich wiedzieć. Poza swoim przeznaczeniem, przekładki mogą również pomóc w lepszym wyglądzie Twoich zębów po założeniu aparatu.

Aby zadbać o swoje przekładki, musisz delikatnie szczotkować i nitkować zęby. Należy szczotkować wszystkie powierzchnie zębów, zwracając szczególną uwagę na tylne zęby. Należy również unikać nitkowania miejsc pokrytych przekładką. Może to spowodować dyskomfort. Aby zminimalizować dyskomfort, spróbuj zjeść lody lub zażyć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Możesz również użyć swojej szczoteczki do mycia zębów.

Unikaj pokarmów, które przyklejają się do wkładek. Twarde lub lepkie pokarmy mogą złamać druty w aparacie ortodontycznym. Należy unikać żucia takich pokarmów. Ponadto pokarmy bogate w skrobię i cukier mogą powodować gromadzenie się płytki nazębnej wokół aparatów. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia próchnicy. Dlatego należy unikać tych pokarmów, jeśli tylko jest to możliwe. Jeśli możesz, jedz delikatniejsze pokarmy. Pamiętaj jednak, że wkładki są tylko na kilka dni.

O-ties

O-ties to cienkie, kolorowe gumki, które są przymocowane do zamków na zębach. Pomagają one naciągnąć i związać drut łuczniczy do zamka. Aparaty ortodontyczne są stosowane z kilku powodów. Na przykład można je stosować w celu wyrównania zębów przednich z zębami tylnymi. Pacjenci mogą również zdecydować się na aparat stały z niewidocznym aparatem. Ortodonta wyjaśni, jak działają te urządzenia przed rozpoczęciem leczenia.

Aparat ortodontyczny wywiera stały nacisk na zęby, aby przesunąć je do właściwej pozycji. Dziąsła, które otaczają zęby, kurczą się i rozciągają. Kość pod dziąsłami, która utrzymuje część korzeniową zęba, zmienia kształt, aby utrzymać nową pozycję zęba. Może ona również ulec uszkodzeniu. Dlatego tak ważne są regularne wizyty. Potrzebujesz regularnych regulacji aparatu ortodontycznego, a dentysta może chcieć zmienić łuki na mocniejsze, jeśli Twoje zęby stają się coraz bardziej krzywe.

O-ties mogą być również nazywane pączkami lub elastycznymi pierścieniami. Służą one do mocowania łuku do zębów. Są dostępne w wielu różnych kolorach i mogą być ustawione na kilka sposobów. Są szczególnie popularne wśród dzieci i nastolatków. Gumka zaczepia się o zamki na zębach. Duża opaska jest częścią leczenia ortodontycznego, która pomaga osiągnąć pożądane rezultaty. Oprócz stosowania opasek O, dentysta może również zastosować łańcuchy elektryczne, aby dodać napięcie do zamków.

Overcrowding

Dental overcrowding może mieć katastrofalne skutki dla zębów, dziąseł i jamy ustnej. Może prowadzić do różnych problemów, w tym trudności z jedzeniem i oddychaniem, bólu w ustach i problemów z trawieniem. Na szczęście przepełnienie zębów można leczyć za pomocą aparatów ortodontycznych i innych zabiegów ortodontycznych. Oto co musisz wiedzieć o tych metodach leczenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o plusach i minusach tych metod i zacząć na drodze do poprawy uśmiechu.

Chociaż przepełnienie zębów jest stosunkowo łatwe do leczenia, może prowadzić do znacznych obaw, jeśli pozostawione bez leczenia. Profesjonalny dentysta może zdiagnozować sytuację i zalecić najbardziej odpowiedni sposób postępowania. Ważne jest, aby szukać opieki stomatologicznej dla dzieci jak najwcześniej, ponieważ nieleczone stłoczenia mogą spowodować znaczne uszkodzenia zębów. Właściwa opieka stomatologiczna pomaga również zapobiegać takim problemom, jak choroby dziąseł i bóle głowy spowodowane nadmiernym naciskiem na zęby.

Przepełnienie jest jednym z najczęstszych zabiegów ortodontycznych, a istnieje wiele różnych rodzajów aparatów dostępnych w tym celu. Na przykład aparaty stałe składają się z metalowych zamków połączonych z drutem, który wywiera nacisk na zęby w celu ich przesunięcia. Z drugiej strony, aparaty ceramiczne są w kolorze zębów i są przeznaczone do zdejmowania. W zależności od stopnia stłoczenia zębów, można zdecydować się na aparat przezroczysty lub w kolorze zębów.

Wady zgryzu

Ortodoncja, czyli zabiegi stomatologiczne, pomaga ludziom skorygować wady zgryzu. Wady zgryzu są spowodowane różnicami pomiędzy górną i dolną szczęką. Często osoba z umiarkowaną wadą zgryzu nie potrzebuje aparatu ortodontycznego, jednak w przypadku poważnej wady zgryzu ortodonta może zalecić założenie aparatu. Na szczęście wczesne leczenie może skorygować wady zgryzu i zapobiec bardziej rozległemu leczeniu w przyszłości.

Wady zgryzu to powszechny problem stomatologiczny, który dotyczy ponad dwóch trzecich Amerykanów. Zazwyczaj górne dwa zęby nie układają się prawidłowo, gdy usta są zamknięte podczas jedzenia lub mówienia. Może to prowadzić do stłoczenia zębów, problemów ze snem i bólów głowy. Wady zgryzu mogą być również spowodowane przez genetykę. Poza genetyką może być również spowodowana pewnymi nawykami z dzieciństwa. U dzieci, które ssą kciuk lub używają smoczka w wieku niemowlęcym, mogą wystąpić wady zgryzu.

Wada zgryzu jest najczęstszym problemem stomatologicznym dotykającym dzieci i dorosłych. Jest to stan, w którym w szczęce jest zbyt dużo miejsca, co powoduje, że zęby są skrzywione. Wady zgryzu mogą być również spowodowane ssaniem kciuka, używaniem smoczka, a nawet utratą zębów. Osoby z wadami zgryzu powinny regularnie odwiedzać swojego dentystę. W razie potrzeby dentysta może zaproponować leczenie ortodontyczne.

Leczenie aparatem ortodontycznym

Aparat ortodontyczny to urządzenie służące do prostowania i ustawiania zębów. Pomaga on również ustawić zęby w stosunku do zgryzu. Ostatecznie ma on na celu poprawę stanu uzębienia. Ale czy leczenie aparatem ortodontycznym to właściwa opcja dla Ciebie? Oto przegląd korzyści wynikających z noszenia aparatu na zęby. Stosowanie aparatu ortodontycznego poprawi Twój uśmiech i pewność siebie! Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji. Wybór odpowiedniego dla Ciebie leczenia ortodontycznego może wiele zmienić!

Stłoczone zęby są spowodowane tym, że w jamie ustnej nie ma wystarczająco dużo miejsca na wszystkie zęby. Są one wypychane poza obręb jamy ustnej i trudno je wyczyścić. Jeśli taka sytuacja będzie się utrzymywać, może być konieczna ekstrakcja. W cięższych przypadkach wymagana jest operacja szczęki, aby skorygować nieprawidłowo ustawioną szczękę. Leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego trwa zazwyczaj od 18 do 24 miesięcy. Nowsze technologie, takie jak te wykorzystujące zamki i druty, obiecują skrócić czas leczenia.

Nowoczesne aparaty ortodontyczne zapewniają doskonałe rezultaty i są wygodne w noszeniu. Wykorzystują one zaawansowane technologicznie systemy drutów stopowych i są wykonane z niewielkich materiałów w kolorze zębów. W przypadku łagodnego stłoczenia i rozstawu zębów typowy plan leczenia trwa od sześciu do dziewięciu miesięcy. W zależności od rodzaju leczenia ortodontycznego, czas leczenia może być krótszy niż połowa tego czasu. Możesz również wybrać aparat lingwalny lub metalowy. Po wybraniu odpowiedniego z nich, dentysta określi, jak długo potrwa prostowanie zębów.

Możesz również polubić…