Resekcja korzenia zęba - z czego się składa?
Najpopularniejsze

Resekcja korzenia zęba – z czego się składa?

Resekcja korzenia zęba to zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w celu usunięcia guza lub torbieli. Zabieg ten jest skuteczny do pewnego rozmiaru, ale im większy guz, tym trudniej będzie go wyleczyć. Czasami pacjent będzie wymagał wielokrotnych zastrzyków leków, co może dodatkowo pogorszyć stan. Jeśli obrzęk i stan zapalny nie zmniejszyły się po roku i nie zareagowały na inne leczenie, resekcja korzenia zęba jest jedyną opcją. Istnieją 4 choroby przewlekłe, które mogą być leczone przez resekcję korzenia zęba.

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z vi-med.pl

Procedura

Resekcja wierzchołkowa korzenia zęba jest zabiegiem chirurgicznym. Polega on na odcięciu wierzchołka korzenia zęba i wyskrobaniu obszaru wokół niego. Zabieg trwa około 30 minut i zwykle wymaga znieczulenia miejscowego. Polega również na usunięciu zainfekowanej tkanki z korzenia. Następnie usuwa się ostatnie kilka milimetrów wierzchołka korzenia. Jeśli w korzeniu zęba obecne są duże przerwy lub pęknięcia, ząb może wymagać ekstrakcji. Procedura kończy się po usunięciu zęba.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które może być podane z użyciem środka uspokajającego. Chirurg wykonuje nacięcie w kości przy wierzchołku korzenia. Usuwana jest część wierzchołkowa korzenia wraz z zakażoną tkanką i tkanką łączną. Pozostały korzeń jest oczyszczany, a chirurg zamyka nacięcie. Pacjent może zazwyczaj powrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku dni. Ponadto dentysta zaleci regularne badania kontrolne przez co najmniej sześć miesięcy po zabiegu. Jeśli ból jest silny, należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą.

Oprócz złamanych lub pękniętych zębów, problemy z korzeniem są często odpowiedzialne za próchnicę. Zabieg ten pozwala stomatologowi naprawić problem i zachować zdrową część zęba. W niektórych przypadkach korzeń może być tak bardzo uszkodzony, że konieczne będzie jego usunięcie. Na przykład ząb z pojedynczym korzeniem będzie wymagał ekstrakcji, jeśli ma poważną próchnicę lub ubytki kostne. Na szczęście istnieją alternatywne rozwiązania chirurgiczne.

Apikoektomia to niewielki zabieg stomatologiczny, który polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba. Dzięki temu dentysta może usunąć infekcję, która rozwinęła się w korzeniu zęba i otaczającej go kości. Zabieg ten wydłuża również okres użytkowania zęba. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie apicoektomii po leczeniu kanałowym. Zabiegi te znane są jako resekcja końca korzenia i mogą pomóc w uratowaniu zęba.

Powikłania

Resekcja korzenia zęba to procedura, w której zapalna część korzenia zęba jest usuwana w celu zapobieżenia dalszej infekcji i ewentualnemu nawrotowi choroby. Zabieg resekcji jest zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jest procesem szybkim i bezbolesnym. Zabieg resekcji umożliwia chirurgowi dostęp do korzenia przez tkankę kostną. Może jednak wiązać się z licznymi powikłaniami, w tym z migracją zakażonych tkanek do jamy zatoki szczękowej.

Najczęstsze powikłania to zakażenie, utrata kości i dysfunkcja miazgi zęba. Ryzyko zakażenia zwiększa się przy braku przedoperacyjnej analizy rentgenowskiej. Radiogramy przedoperacyjne są ważne, aby określić, czy ząb może ulec przemieszczeniu, czy nie. Źle kontrolowany zabieg chirurgiczny może również prowadzić do awulsji. Ważnymi wskaźnikami są również zakres utraty substancji zębowej i niekorzystne cechy anatomiczne. Zakażenie może być skutkiem awulsji złożonej i znacznej pneumatyzacji zatoki szczękowej.

Kolejnym zagrożeniem jest możliwość pozostania bakterii w kanale po zabiegu. Może to prowadzić do dalszych powikłań, w tym dodatkowych zabiegów kanałowych. Niektóre zęby mają korzenie, które sięgają do jamy zatoki szczękowej. Infekcja po leczeniu kanałowym może prowadzić do różnych powikłań, w tym do bólu zęba, zapalenia jamy zatokowej, dyskomfortu zęba. Jeśli podejrzewasz, że Twój ząb jest zainfekowany, natychmiast porozmawiaj ze swoim dentystą. Ważne jest, aby utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej i unikać pokarmów zawierających cukier. Ważne jest również unikanie palenia papierosów.

Resekcja wierzchołka korzenia, czyli apicoektomia, to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu uszkodzonych lub zainfekowanych tkanek zęba. Następnie na końcu kanału korzeniowego umieszcza się niewielkie wypełnienie. W wyniku tego procesu pozostaniesz ze zdrowym zębem, ale powrót kości do normalnego funkcjonowania zajmie tydzień. W tym czasie może być konieczny kolejny zabieg zwany apicoektomią.

Pacjenci, którzy poddają się apicoektomii, powinni unikać palenia i żucia tytoniu. Produkty te opóźniają gojenie i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie szwów, co będzie wymagało następnej wizyty u stomatologa. Zabieg nie będzie bolesny, ale przez kilka dni będzie odczuwalny pewien dyskomfort. Jeśli po zabiegu odczuwasz ból, natychmiast skontaktuj się z dentystą. Jeśli zauważysz zakażenie lub pęknięcie, natychmiast skontaktuj się z dentystą.

Wskazania

Resekcja korzenia zęba jest wykonywana w celu usunięcia zainfekowanego, zapalnego lub martwego korzenia zęba. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Aby zabieg był bezpieczny, chirurg otwiera tkanki miękkie otaczające korzeń zęba i zeskrobuje zakażoną lub zapalną tkankę. Następnie chirurg zamyka koniec kanału za pomocą specjalnego cementu. Jeśli problemem jest utrata kości, do zastąpienia korzenia może zostać użyty biomateriał kościozastępczy. Należy jednak pamiętać, że każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą pewne ryzyko.

Kilka przyczyn może spowodować resekcję korzenia zęba. Jednym z powodów może być zakażenie zęba. Zakażona część korzenia ulega zapaleniu i może prowadzić do dalszego zakażenia. Źle wypełniony kanał korzeniowy może spowodować powstanie ognisk zapalnych (ziarniniaków) i zapalenie przyzębia. Zabieg ten jest skutecznym sposobem leczenia tych schorzeń. Jednak powinien być wykonywany tylko wtedy, gdy żadne inne leczenie zachowawcze nie jest skuteczne.

Chociaż resekcja korzenia może być rozwiązaniem tymczasowym, potrzebny jest kompletny plan leczenia. W idealnej sytuacji leczenie powinno składać się z dokładnego badania i diagnostyki, a także programu pielęgnacyjnego. W ten sposób udana resekcja korzenia zęba ma większe szanse na pozytywne rezultaty w dłuższej perspektywie. Jeśli więc borykasz się z utratą zębów z powodu choroby przyzębia, resekcja korzenia zęba może być najlepszym rozwiązaniem.

Innym powodem resekcji korzenia zęba jest usunięcie pojedynczego korzenia z zęba wielokorzeniowego. Korzeń może być uszkodzony z powodu próchnicy, znacznej utraty kości lub złamania zęba. Aby usunąć ten problem, dentysta rozetnie dziąsło i odsłoni korzeń zęba. Następnie użyje wiertła, aby usunąć korzeń. Może to potrwać kilka godzin, ale zabieg jest bezbolesny i wymaga jedynie miejscowego znieczulenia.

Jeśli miałeś już wcześniej operację kanałową, resekcja korzenia zęba może być najlepszym rozwiązaniem. Należy porozmawiać z dentystą o ryzyku związanym z resekcją i korzyściach płynących z tego zabiegu. Jeśli Twój stan jest uporczywy, może być konieczna resekcja wierzchołka. Jest to zabieg konieczny, ale może nie być dla Ciebie odpowiednią opcją. Proces ten jest czasochłonny i powinieneś mieć jasne pojęcie o tym, czego się spodziewać.

Wskazania do amputacji korzenia

Amputacja korzenia jest alternatywnym sposobem leczenia chorego lub zakażonego zęba. Prawie wszyscy dentyści zgodzą się, że amputacja korzenia jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy chcą zachować swoje naturalne zęby. W przeciwieństwie do implantów stomatologicznych, rozległych mostów i wykonywanych na zamówienie uzupełnień protetycznych, amputacja korzenia jest tańsza, łatwiejsza do wykonania i wymaga tylko jednej do trzech wizyt w gabinecie.

Powodzenie resekcji korzeni zależy od kilku czynników. Po pierwsze, przypadek musi być prawidłowo dobrany. Po drugie, zabieg musi być wykonany przed wykonaniem innych zabiegów endodontycznych. W przypadku zęba jednokorzeniowego lekarz stomatolog prawdopodobnie zaleci wykonanie korony pełnokorzeniowej na usuniętym zębie. Zabiegu tego nie można wykonać na zębie, który jest dystalnym łącznikiem końcowym, ponieważ amputowany korzeń musi być w stanie dotrzeć do protezy. Po trzecie, resekcja korzenia wymaga amputacji korzenia, jeśli sąsiednie korzenie nie mogą być leczone.

Po amputacji korzenia pacjenci powinni spodziewać się pewnego dyskomfortu. Może zostać przepisany łagodny środek przeciwbólowy. Pacjenci mogą również otrzymać leki przeciwbólowe dostępne bez recepty w celu zmniejszenia dyskomfortu. W większości przypadków pacjenci będą odczuwać wrażliwość zębów po zabiegu, ale jest ona tymczasowa i ustąpi w ciągu kilku tygodni. Szwy powinny zostać usunięte w ciągu siedmiu do dziesięciu dni.

Powodzenie resekcji korzenia zależy od zdolności pacjenta do utrzymania zęba. Ponadto zdolność do utrzymania zęba po zabiegu jest kluczowa i ma wpływ na rokowanie. Zdolność pacjenta do utrzymania właściwego reżimu higieny jamy ustnej może być również czynnikiem decydującym o tym, czy resekcja korzenia jest najlepszym sposobem leczenia zęba.

Pomimo pozytywnych wyników amputacji korzenia, nadal istnieją kontrowersje dotyczące tego, czy zabieg ten jest rzeczywiście konieczny. Korzeń podniebienny ma wysoki wskaźnik niepowodzeń w porównaniu z pozostałymi korzeniami szczękowymi. Powodem tego jest fakt, że korzeń podniebienny jest znacznie grubszy i dłuższy niż dwa pozostałe. To sprawia, że trudniej jest podnieść płat podniebienny w sposób poziomy w porównaniu z policzkowym. Ponadto płat podniebienny musi być lepiej zabezpieczony, co sprawia, że jest to trudniejsze do wykonania.

Możesz również polubić…