Po czym można rozpoznać wyrzynające się zęby u niemowlęcia?
Wybór Redakcji

Kompozyty stomatologiczne – Jakie są materiały kompozytowe u stomatologa?

Kompozyty stomatologiczne to materiały wypełniające w kolorze zęba wykonane z żywicy wzmocnionej cząsteczkami krzemionki lub porcelany. Są one umieszczane przez dentystę w warunkach klinicznych i mogą trwać tak długo jak wypełnienia amalgamatowe. W tym artykule wyjaśnione zostaną różne rodzaje kompozytów i ich zastosowanie. W artykule tym omówione zostaną również zalety tych materiałów w porównaniu z wypełnieniami amalgamatowymi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Poniżej wymieniono niektóre z zalet kompozytów stomatologicznych.

Kompozyty stomatologiczne to materiały wypełniające w kolorze zęba wykonane z żywicy wzmocnionej cząsteczkami krzemionki lub porcelany

Nazwa wskazuje, że kompozyty stomatologiczne to materiały wykonane z żywicy, która następnie jest chemicznie łączona z powierzchnią zęba. Kompozyt składa się z różnych składników, w tym z cząstek krzemionki lub porcelany. Są one przeznaczone do koloru zęba i są trwałe. Są idealne do odbudowy zębów i często są preferowane w stosunku do innych materiałów wypełniających.

Wielkość cząstek nowoczesnych kompozytów stomatologicznych jest zwykle mniejsza niż 0,5 do 1,0 um i zawiera ponad 10% nano- lub mikrowypełniacza. Cząstki te regulują lepkość i reologię pasty oraz poprawiają jej właściwości fizyczne i mechaniczne. Technologia ta jest omówiona bardziej szczegółowo poniżej – ten kąsek informacji jest rezultatem pracy autorów portalu konstrukcyjne.pl. Zwiększenie ilości wypełniacza może być korzystną opcją dla materiałów wypełniających w kolorze zęba.

Materiał wypełniający zęby z żywicy kompozytowej jest umieszczany na powierzchni zęba i jest ukształtowany i wypolerowany tak, aby odpowiadał kształtowi prawdziwego zęba. Charakteryzuje się również naturalnie wyglądającym połyskiem i jest wystarczająco trwały, aby przetrwać dziesiątki lat. Materiał ten może być umieszczony w ubytku lub umieszczony na górnej powierzchni żującej zęba. Porcelana ściśle przypomina powierzchnię zęba i oferuje dziesiątki lat wytrzymałości i bezpieczeństwa.

Skład kompozytów stomatologicznych na bazie żywicy składa się z mieszaniny monomerów dimetakrylanu. W jej skład wchodzi żywica, wypełniacz i silanowy środek sprzęgający. Monomery te tworzą fazę ciągłą, która jest odporna na zużycie, a skurcz polimeryzacyjny jest niski. Skład kompozytów stomatologicznych na bazie żywicy ma wiele zalet i wad.

Skład tych kompozytów ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości. Naukowcy znaleźli sposoby na poprawę trwałości materiału. Poprzez poprawę właściwości międzyfazowych kompozyty mogą wytrzymać zużycie ścierne lepiej niż jakikolwiek inny materiał wypełniający. Jakość interfejsu między żywicą a cząstkami wypełniacza jest kluczowym czynnikiem trwałości kompozytów stomatologicznych.

Są one umieszczane przez lekarza w warunkach klinicznych

Kompozyty stomatologiczne to nowoczesne żywice syntetyczne, które mają szerokie zastosowanie w stomatologii. Materiały te są umieszczane w jamie ustnej przez lekarza w warunkach klinicznych i wykorzystują polimeryzację światłoutwardzalną do połączenia ze strukturą zęba. Proces ten może również oszczędzić zdrowe tkanki zęba, ponieważ wymaga usunięcia mniejszej ilości struktur zęba. Dentysta może użyć ręcznej lampy utwardzającej, aby zainicjować proces polimeryzacji.

Kompozyty stomatologiczne składają się zazwyczaj z matrycy oligomerowej na bazie żywicy i nieorganicznego wypełniacza. Mogą zawierać własne mieszanki żywic, szkła lub ceramiki. Dodatek zwany silanem jest stosowany w celu poprawy wiązania pomiędzy dwoma składnikami. Pakiet katalizatorów jest również używany do kontroli szybkości reakcji polimeryzacji. Kompozyty można również sklasyfikować według właściwości fizycznych, jakie posiadają po umieszczeniu w warunkach klinicznych.

Grubość warstw kompozytów stomatologicznych jest zwykle ograniczona do 2 mm. Każda warstwa jest w pełni utwardzona przed dodaniem kolejnej. W ten sposób światło utwardzające może przeniknąć tylko tyle materiału. Jeśli warstwy są zbyt grube, nie zostaną w pełni utwardzone. W tym procesie rolę odgrywa kilka czynników, w tym poziom umiejętności stomatologa i intensywność światła.

W trakcie procesu uzupełniania ubytków dentysta umieszcza warstwy materiałów kompozytowych, aby nadać uzupełnieniu pożądany kształt i objętość. Kompozyty mają konsystencję podobną do kitu. Dentysta umieszcza niewielkie ilości materiału na zębie i wklepuje je w miejsce, aby uzyskać pożądany kształt i grubość. Efektem końcowym jest piękny uśmiech! Chociaż kompozyty stomatologiczne są powszechnie stosowane, nadal istnieją pewne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę.

Trwają tak długo jak wypełnienia amalgamatowe

W niedawno przeprowadzonym badaniu porównano trwałość wypełnień amalgamatowych i kompozytowych. Stwierdzono, że amalgamaty były trwalsze przez 10 lat, podczas gdy kompozyty wytrzymywały 12 lat. Ponadto kompozyty można stosować bezpośrednio po zabiegu, ponieważ nie są tak porowate jak amalgamaty. Niektóre plany ubezpieczeń stomatologicznych nie pokrywają kosztów wypełnień kompozytowych w tylnych zębach. Badanie to sugeruje jednak, że kompozyty nie są tak trwałe jak amalgamaty i mogą szybciej się zużywać.

W przeglądzie systematycznym opublikowanym w 2007 roku oceniono trwałość kompozytów i wypełnień amalgamatowych w zębach bocznych. Stwierdzono, że MST wynosi od 11,4 do 150 lat. Jednak tylko w jednym badaniu przeprowadzonym w ogólnej praktyce stomatologicznej zastosowano kompozyty. Jego MST wyniósł 16 lat. Należy zauważyć, że wyniki badań są ograniczone przez projekt badania i podlegają wahaniom. Ponadto wyniki te mogą nie być możliwe do uogólnienia na inne praktyki stomatologiczne. W międzyczasie pacjenci powinni skonsultować się z dentystą przed wyborem materiału do wypełnień.

Niezależnie od rodzaju zastosowanego wypełnienia, w wypełnieniach amalgamatowych często stosuje się stop metali. Stop metali stosowany w wypełnieniach amalgamatowych jest trwalszy niż inne materiały, a rezultat może być widoczny nawet przez 15 lat. W związku z tym wymagają one mniejszej liczby wizyt i są tańsze. Jednak wypełnienie metalowe może być bardziej zauważalne i może zmienić kolor zębów.

Materiał kompozytowy to połączenie tworzywa sztucznego i żywicy. Dentysta wypełnia ząb wypełnieniem kompozytowym po usunięciu próchnicy. Po umieszczeniu materiału w zębie, utwardza się on przy użyciu niebieskiego światła. Materiał jest następnie barwiony tak, aby pasował do otaczających zębów. Wypełnienia kompozytowe mogą jednak nie trwać tak długo jak wypełnienia amalgamatowe – od pięciu do dziesięciu lat. Wypełnienie kompozytowe może być również droższe niż amalgamat, dlatego należy dokładnie rozważyć wybór.

Srebrne wypełnienia są powszechnym problemem w Stanach Zjednoczonych, ale istnieją alternatywy. Srebrne wypełnienia są doskonałym rozwiązaniem w przypadku ubytków w tylnej części jamy ustnej, ponieważ są niedrogie i często pokrywane przez plany ubezpieczenia stomatologicznego. Srebrne wypełnienia nie są zalecane dla przednich zębów, ponieważ mogą one przebarwić zęby. Dotyczy to zwłaszcza dolnych zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Zawierają wypełniacze

Stomatologiczne materiały kompozytowe są wykonane z wypełniaczy. Są one stosowane do naprawy zębów i są znacznie bezpieczniejsze niż wypełnienia amalgamatowe lub ze stopów metali. Te materiały wypełniające są nakładane na ząb w cienkich warstwach i utwardzane pod specjalnym światłem. Kompozytowy materiał wypełniający jest następnie polerowany, aby wyglądał jak naturalny ząb. Ale jaki jest najlepszy materiał kompozytowy? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. W tym artykule skupiono się na różnych rodzajach stomatologicznych materiałów kompozytowych.

Najpopularniejszym rodzajem stomatologicznego materiału kompozytowego jest substancja na bazie polimerów. Żywice te są przygotowywane w procesie znanym jako polimeryzacja wolnorodnikowa, w którym monomery reagują, tworząc matrycę organiczną. W celu poprawy właściwości żywicy dodaje się również drobno zmielone proszki nieorganiczne. Zawierają one również sole fluorkowe i szkła krzemianu baru, które są stosowane w naprawach estetycznych. Te materiały kompozytowe mają wiele różnych zastosowań klinicznych. Jednak mimo swojej wszechstronności mogą wymagać dłuższego czasu utwardzania, ponieważ zazwyczaj są zbyt gęste.

Najwcześniejsze materiały kompozytowe zawierały duże cząstki szkła zwane makrowypełniaczami. Materiały te zapewniały wyjątkową wytrzymałość i połysk uzupełnień, ale były trudne do wypolerowania i wykończenia. Nie nadawały się jednak dla młodszych pacjentów. Zastosowanie tych materiałów zmniejszyło się w ostatnich latach dzięki wielu postępom w zakresie składu materiału. Ogólnie rzecz biorąc, makrofile są stosowane tylko u starszych pacjentów. Jeśli cierpisz na choroby dziąseł lub masz ubytki, zdecydowanie zaleca się, abyś zgłosił się do dentysty w takiej sytuacji.

Kompozyt stomatologiczny może mieć również różne właściwości. Jego twardość i moduł sprężystości zależą od zastosowanego wypełniacza. Moduł elastyczności wzrasta wraz ze wzrostem stężenia wypełniacza. Natomiast wytrzymałość na rozciąganie i zginanie pozostaje niezmieniona, mimo różnych stężeń wypełniacza. Należy również zauważyć, że stomatologiczne materiały kompozytowe mogą ulegać naprężeniom skurczowym, co często jest niekorzystne dla klinicznych właściwości uzupełnień klejonych.

Kompozyty stomatologiczne zawierają nanocząstki. Cząsteczki tych wypełniaczy mają wielkość około 100 nanometrów. Nanocząstki pozwalają lekarzowi na zwiększenie obciążenia fazą nieorganiczną, przy jednoczesnym zminimalizowaniu rozmiaru. Podczas gdy te nanocząstki mają doskonałą estetykę, nadal zawierają niektóre wypełniacze, które są toksyczne dla organizmu. Z tego powodu najlepiej stosować je jako ostateczne leczenie próchnicy lub innych uszkodzeń.

Możesz również polubić…