Jak poradzić sobie w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego
Ciekawostki

Jak poradzić sobie w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego

Pierwsze kilka dni może być trochę trudne, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić dyskomfort. Na przykład możesz unikać jedzenia lepkich i twardych pokarmów. Możesz również spakować zestaw podróżny i zażyć dodatkowe witaminy. Unikanie suchości w ustach może pomóc Ci uniknąć bólu, który może towarzyszyć aparatowi ortodontycznemu. Możesz również jeść miękkie pokarmy, takie jak banany, jabłka i gruszki.

Unikanie twardych i lepkich pokarmów

Podczas gdy aparat ortodontyczny jest na swoim miejscu, należy powstrzymać się od spożywania pewnych rodzajów żywności, które mogą go uszkodzić. Należą do nich orzechy, popcorn, surowe warzywa, kukurydza na kolbie i twarde precle. Żucie i twarde pokarmy mogą również uszkodzić zamki i druty. Dlatego należy unikać takich pokarmów w ciągu pierwszych kilku dni. Jeśli je jesz, zapytaj rodziców lub opiekunów, czy można je jeść.

Pierwsze kilka dni po otrzymaniu aparatu ortodontycznego jest ważne dla procesu leczenia. Musisz zachować najwyższą ostrożność podczas spożywania niektórych rodzajów pokarmów – te dane są udostępnione przez portal . Staraj się nie jeść twardych i lepkich pokarmów oraz ogranicz spożycie napojów zawierających cukier. Lepkie lub twarde pokarmy mogą utknąć w zamkach i złamać je. Twarde i lepkie jedzenie może również uszkodzić aparat ortodontyczny, dlatego najlepiej jest jeść miękkie i gęste pokarmy.

Chociaż aparat ortodontyczny może poprawić Twój uśmiech, musisz pamiętać, że początkowy okres po jego założeniu jest niekomfortowy. Oprócz dyskomfortu, aparat może powodować podrażnienia i ból wokół ust. Na szczęście większość dyskomfortu ustąpi samoistnie. Ważne jest, aby przestrzegać instrukcji podanych przez ortodontę, aby zmniejszyć dyskomfort, który może wystąpić w ciągu pierwszych kilku dni. Mimo że spożywanie niektórych pokarmów może być trudne, należy mieć świadomość, jakich rodzajów żywności należy unikać w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego.

Pakowanie zestawu podróżnego

Chociaż życie z aparatem ortodontycznym jest dość podobne do życia bez niego, są pewne rzeczy, które należy zabrać ze sobą. Szczególnie ważne jest spakowanie zestawu podróżnego, w którym znajdą się przedmioty do higieny jamy ustnej i leczenia bólu. Zestaw podróżny powinien być wodoodporny i zawierać przedmioty potrzebne do radzenia sobie w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego. Należy również spakować dodatkową torbę na przybory toaletowe, aby można było łatwo przechowywać przybory toaletowe do aparatu ortodontycznego.

Dobrym pomysłem jest spakowanie produktów do pielęgnacji zębów, takich jak mała szczoteczka do zębów i nić dentystyczna. Zestaw do pielęgnacji zębów powinien zawierać również płyn do płukania ust i nić dentystyczną. Dobrze jest też spakować małe składane lusterko, aby upewnić się, że do aparatu ortodontycznego nie przykleiło się jedzenie. Będziesz chciał mieć ten zestaw podczas podróży, ponieważ pozwoli Ci on na prawidłowe mycie zębów nawet wtedy, gdy jesteś poza domem.

Powinieneś również zabrać trochę materiałów stomatologicznych. Na ogół ortodonta zapewni w tym celu mały zestaw, w którym znajdą się wszystkie podstawowe produkty do pielęgnacji zębów, których będziesz potrzebować, aby poradzić sobie w pierwszych dniach noszenia aparatu. Produkty te pomogą Ci utrzymać aparat w czystości i zapobiegną podrażnieniom dziąseł. Podczas podróży należy również spakować wosk ortodontyczny, ponieważ może on pomóc złagodzić suchość, której możesz doświadczyć po posiłku.

Unikanie suchości w ustach

W pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego należy upewnić się, że higiena jamy ustnej jest na najwyższym poziomie. Ważne jest, aby szczotkować i nitkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Dodatkowo zaleca się stosowanie bezalkoholowego płynu do płukania ust. Możesz nawet ustawić timer, aby przypominać sobie o piciu wody. Utrzymywanie wilgoci w ustach jest niezbędne dla zdrowego rozwoju bakterii.

To normalne, że ślinotok zwiększa się po założeniu aparatu ortodontycznego, choć zwykle ustaje po około 20 minutach. Ponadto możesz mieć wrażenie, że Twój język lub wargi są inne. Na szczęście jest to efekt krótkotrwały i wkrótce zniknie. Po tym czasie można wrócić do normalnego jedzenia i uniknąć nieprzyjemnego uczucia suchości w ustach. Można również spróbować wolniej przeżuwać pokarm podczas pierwszych kilku dni noszenia aparatu ortodontycznego.

Jeśli masz suchość w ustach, powinieneś spróbować połykania miękkich wiórków lodowych lub ssania kawałka miękkiego lodu. Dodadzą one wilgoci do ust i złagodzą dyskomfort. Pamiętaj jednak, aby nie lizać aparatu ortodontycznego, ponieważ może to go uszkodzić. Wreszcie, możesz spróbować użyć nawilżacza powietrza, aby utrzymać wilgoć w ustach podczas snu. Powyższe nawyki dotyczące pielęgnacji jamy ustnej pomogą utrzymać zdrowe zęby i jamę ustną.

Możesz również polubić…