Jak odróżnić zęby mleczne od stałych
Aktualności

Jak odróżnić zęby mleczne od stałych

Dolny brzeg zębów pierwotnych jest zazwyczaj czysty, podczas gdy dolny brzeg zębów stałych jest często zygzakowaty. Dzieje się tak dlatego, że zęby stałe mają silny kształt litery „z”, co pozwala im przedrzeć się przez dziąsła. Zarówno zęby podstawowe, jak i stałe odgrywają ważną rolę w uzębieniu dziecka. Oprócz tego, że pomagają niemowlętom tworzyć pierwsze słowa, zęby mleczne pomagają małym dzieciom rosnąć w siłę i zacząć żuć stałe pokarmy.

Mamelony pomagają zębom przedrzeć się przez dziąsło podczas wyrzynania się w jamie ustnej

Ponieważ mamelony pomagają zębom przedrzeć się przez tkankę dziąsła podczas wyrzynania, często mają na swojej powierzchni zgrubienia i ząbkowania. Z czasem mogą się one jednak ścierać. Dr Lisa Richardson może omówić różne metody stosowane w celu wygładzenia mamelonów. Zabieg jest zazwyczaj bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Co więcej, można go wykonać w ciągu jednego dnia.

Mamelony tworzą się na zębach w miarę ich rozwoju w szczęce. Proces ten znany jest jako niezgodność zgryzowa. Kiedy zęby rosną, tworzą się jako 3 oddzielne płaty na przedniej stronie każdego siekacza. Kiedy te płaty nie łączą się całkowicie na czubku zęba, tworzą mamelon. Ten kształt pomaga zębom przebić się przez dziąsło podczas erupcji do jamy ustnej.

Mamelony to małe guzki znajdujące się na przednich zębach. Zazwyczaj pojawiają się na stałych siekaczach, ale mogą również występować na siekaczach głównych. Człowiek ma w sumie osiem siekaczy. Górne i dolne siekacze tworzą przednią i środkową część jamy ustnej. Te zęby mają największy wpływ na uśmiech. Jeśli masz mamelony na swoich zębach, nie powinieneś się martwić. Mamelony będą się stopniowo ścierać podczas normalnego żucia.

Mamelony na zębach są normalne u małych dzieci i zużywają się z czasem. Twój dentysta może nie interweniować, ale oceni Twój konkretny przypadek. Jeśli masz mamelony na zębach, omów z nim sposób ich wygładzenia z dentystą. Jeśli masz mamelony, ucieszy Cię wiadomość, że nie jesteś sam w świecie mamelonów!

Choć mamelony mogą wyglądać wizualnie nieapetycznie, ich usunięcie nie jest szkodliwe. Nie zaburzają one Twoich nawyków żucia ani zdrowia jamy ustnej. Jeśli obawiasz się, że mogą one uszkadzać Twoje zęby, rozważ ich usunięcie za pomocą zabiegu stomatologii estetycznej. Proces jest szybki i bezbolesny, a Ty nie będziesz musiał długo dochodzić do siebie po zabiegu. Niestety, Twój ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów usunięcia mamelonów.

Zęby mleczne mają duże komory miazgi

W porównaniu do zębów stałych, zęby mleczne są mniejsze i bielsze. Gdy zęby stałe wyrastają obok zębów mlecznych, można je łatwo odróżnić. Posiadają one również większe komory miazgi i więcej nerwów niż zęby stałe. Te cechy sprawiają jednak, że są one bardziej podatne na infekcje i stany zapalne. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby chronić zęby mleczne Twojego dziecka. Czytaj dalej, aby poznać te ważne cechy zębów mlecznych. Być może zechcesz od razu zacząć szczotkować dziecięce zęby!

Pierwszy zestaw zębów nazywany jest uzębieniem pierwotnym i składa się z 20 zębów mlecznych. Zęby mleczne rozwijają się w fazie embrionalnej i zaczynają się wyłaniać w wieku około 6 miesięcy. Te zęby niemowlęce mają dużą komorę miazgi, podczas gdy zęby stałe mają małą. Jak widać, zęby te są takie same jak zęby stałe, z tym że mają mniejsze korzenie i cieńsze szkliwo. W związku z tym szkliwo otaczające te dziecięce zęby jest bardziej podatne na ubytki.

Zęby stałe są wykonane z dużo mocniejszych materiałów i są większe niż zęby mleczne. Nie są one jednak tak trwałe jak zęby mleczne i muszą być odpowiednio pielęgnowane. Ze względu na mniejszy rozmiar, zęby mleczne mają znacznie cieńszą warstwę szkliwa. To sprawia, że są bardziej podatne na ubytki i ścieranie w wyniku zgrzytania zębami. Chociaż zęby stałe mają 32 zęby, zęby mleczne mają 20. Dwie pary górnych i dolnych siekaczy oraz jedna para pierwszych trzonowców w każdej szczęce nazywane są zębami głównymi.

W porównaniu z zębami stałymi, zęby mleczne są małe i łatwo mieszczą się w szczęce dziecka. Jednak nadal są ważne dla normalnego rozwoju i prawidłowego żucia pokarmów. Oprócz swojej wielkości zęby mleczne mają duże komory miazgi. Wielkość zębów mlecznych i długość korzeni zębów stałych może być inna niż zębów stałych. Wysokość szczeliny centralnej jest o około 3 milimetry większa od wielkości zęba stałego.

Są tak samo ważne jak zęby stałe

Wraz z wiekiem dzieci zaczynają wypadać zęby mleczne. Chociaż zęby mleczne są ważne, należy je traktować ostrożnie, aby chronić je przed próchnicą. Zęby te są również podatne na ubytki, dlatego właściwa higiena jamy ustnej jest niezbędna. Próchnica pojawia się, gdy zęby mleczne nie są odpowiednio pielęgnowane i może spowodować, że zęby stałe rozwiną się nierównomiernie i w niewłaściwej pozycji. Ponieważ tylne zęby trudniej się szczotkuje i mają mniej miejsca na resztki jedzenia, są szczególnie narażone.

Wczesna utrata zębów mlecznych może spowodować problemy z miejscem dla ostatecznego zestawu zębów mlecznych. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju kości szczęki, ponieważ kontrolują wzrost mięśni i kości. Pierwszy zestaw zębów mlecznych pomaga dziecku przeżuwać pokarm, co jest niezbędne dla zdrowia jamy ustnej i prawidłowej diety. Zęby mleczne odgrywają również istotną rolę w nauce mówienia i wokalizacji. Jednak zęby mleczne nie są tak ważne jak zęby stałe, które wyrosną w późniejszym wieku.

Poza funkcją zajmowania miejsca, zęby mleczne przyczyniają się również do rozwoju zębów stałych. Gdy dzieci rosną, ich pierwszymi zębami są zazwyczaj zęby przednie. Drugi zestaw zębów pojawia się kilka miesięcy później. Zęby te wypadną ostatecznie, kiedy zęby stałe będą gotowe. Do tego czasu, zęby pierwotne pozostaną na swoim miejscu, aż do momentu, gdy zęby stałe będą gotowe do wyrżnięcia się. W miarę rozwoju dziecka będą one stopniowo wypadać, pozwalając zębom stałym zająć ich miejsce.

Chociaż zęby mleczne są ważne, zęby stałe są również potrzebne dla zdrowia jamy ustnej dziecka. Zęby pierwotne pełnią funkcję zastępczą dla zębów stałych i zabezpieczają określone miejsca dla zębów dorosłych. Poza zachowaniem miejsca, zęby mleczne mogą zostać wybite lub usunięte przez rodziców. Następnie pozostałe zęby przesuną się w puste miejsce i wypełnią pustą przestrzeń. Jama ustna dziecka jest odzwierciedleniem jego ogólnego stanu zdrowia, dlatego dbanie o zęby mleczne jest kluczowe dla jego przyszłości.

Są one powszechne w średnim wieku

Podczas gdy dzieci zazwyczaj tracą wszystkie zęby mleczne do około szóstego lub siódmego roku życia, niektóre mogą zachować je do wieku średniego. Posiadanie zdrowych zębów mlecznych jest ważne dla prawidłowej mowy, jedzenia i żucia. Zęby mleczne pomagają również zapobiegać problemom z zębami dorosłymi w miarę ich wyrastania. Zęby mleczne powinny zostać zastąpione przez zęby dorosłe do czasu osiągnięcia wieku dojrzewania, zwykle około dwunastego lub czternastego roku życia. Zęby mleczne zwykle wypadają w tej samej kolejności, choć u niektórych osób kolejność wyrzynania się jest nieco inna.

Ponieważ zęby mleczne są tak małe, ważne jest, aby jak najszybciej odwiedzić dentystę. Nawet jeśli są jeszcze małe, mogą powodować problemy, jeśli nie będą leczone. Wizyta u dentysty może zapobiec tym problemom i sprawić, że dzieci będą czuły się komfortowo podczas wizyt u dentysty. Jeśli dzieci będą często odwiedzać dentystę, staną się bardziej komfortowe podczas wizyt u dentysty. Podczas wizyt dentysta może również sprawdzić rozwój zębów mlecznych i upewnić się, że rosną one prawidłowo.

Wzrost szczęki następuje w okresie pierwotnym zębów mlecznych. Ponieważ czaszka ciągle rośnie i rozwija się, precyzyjne zgryzanie jest bardzo trudne. W rezultacie zęby, które ledwo pasują do siebie w szczęce noworodka, mogą wyjść ze znacznymi przerwami. Po tym okresie szczęki są gotowe na przyjęcie zębów trzonowych i skompletowanie zestawu dwudziestu zębów mlecznych. Kiedy pojawią się dorosłe zęby trzonowe, zastępują one zęby mleczne.

Możesz również polubić…