Gorączka po ekstrakcji zęba - przyczyny, objawy i leczenie
Najpopularniejsze

Gorączka po ekstrakcji zęba – przyczyny, objawy i leczenie

Jeśli nie jesteś pewien, czy cierpisz na gorączkę po zabiegu stomatologicznym, ważne jest, aby znać przyczyny, objawy i możliwości leczenia. Gorączka po usunięciu zęba jest bardzo częsta i najlepiej jest ją szybko leczyć. Ważne jest jednak, aby zaraz po zabiegu udać się do dentysty w celu postawienia właściwej diagnozy. W ciężkich przypadkach może być konieczne leczenie antybiotykami, aby zapobiec poważnej infekcji – ten fragment został przekazany przez stronę .

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z medicalrespect.pl

Objawy

Choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, gorączka jest częstym powikłaniem ekstrakcji zęba. Infekcja, która rozwija się po usunięciu zęba może prowadzić do sepsy, która zagraża życiu. Około jedna na trzy osoby, u których rozwinie się sepsa, umrze. Ocaleni mogą cierpieć na PTSD lub przewlekły ból. Aby tego uniknąć, należy wiedzieć, czego szukać i jak sobie radzić, jeśli to nastąpi.

Aby zmniejszyć ból, należy zapewnić sobie jak największy komfort po usunięciu zęba. Staraj się unikać wszelkiej forsownej aktywności przez dzień lub dwa po zabiegu. Przykładanie okładów z lodu do tego miejsca może również pomóc w zmniejszeniu obrzęku. Dobrym pomysłem jest również spożywanie łagodniejszych pokarmów, które są bogate w białko. Ponadto należy zachować dobre nawodnienie i unikać używania słomki przez następne pięć do siedmiu dni.

Jeśli infekcja jest spowodowana zakażeniem, powinieneś wziąć antybiotyki. Powinieneś brać je przez pełny kurs zalecany przez lekarza. Możesz również zastosować opatrunek miejscowy na zakażone gniazdo, aby pomóc złagodzić ewentualny ból. Olejek goździkowy jest również szeroko stosowany jako naturalny środek przeciwbólowy. Nawet jeśli nie zadziała, olejek goździkowy może pomóc Ci uniknąć bólu w zębodole. Jeśli nie masz dostępu do olejku goździkowego, istnieją dostępne bez recepty produkty przeznaczone do tego celu.

Łagodna gorączka nie jest rzadkością po usunięciu zęba. Jeśli jednak utrzymuje się lub jest wysoka, należy szukać pomocy medycznej. Gorączka może być sygnałem ostrzegawczym przed infekcją. Dentysta może przepisać antybiotyki, które pomogą wyleczyć ewentualną infekcję. Należy również uważnie obserwować swoją temperaturę przez kilka dni. Następnie temperatura ciała powinna wrócić do normy. W większości przypadków gorączka ustępuje w ciągu kilku dni.

U małych dzieci i dorosłych, złamany ząb może powodować gorączkę. U starszych dzieci gorączce może towarzyszyć wysypka na zębach, która wskazuje na zakażenie dziąseł. Ponadto, zęby mądrości mogą rozwijać głębokie kieszenie w tylnej części drugiego trzonowca, co może prowadzić do infekcji. W tej sytuacji wysoka gorączka może wskazywać na poważniejszą infekcję.

Przyczyny

Chociaż gorączka po usunięciu zęba nie jest normalnym zjawiskiem, może być wynikiem samego zabiegu. Lokalizacja, rodzaj i ciężkość ekstrakcji zęba to czynniki, które mogą przyczynić się do wzrostu temperatury. Inne częste objawy po ekstrakcji to obrzęk, szczękościsk i umiarkowany lub silny ból. Twój dentysta prawdopodobnie przepisze Ci leki przeciwbólowe, które pomogą Ci opanować dyskomfort. Należy unikać przyjmowania ibuprofenu, który może rozrzedzać krew. Lekarz stomatolog zaleca przyjmowanie acetaminofenu lub soli sodowej naproksenu. Ponadto, zimny okład może działać kojąco. Jeśli zastosowanie zimnego okładu nie jest możliwe, spróbuj użyć torebki z zamrożonym grochem. Należy stosować go jednorazowo przez 15 minut. Leki przeciwbólowe na receptę są zazwyczaj ostatnią deską ratunku.

Gorączka i obrzęk po usunięciu zęba są często oznaką infekcji. Może to prowadzić do sepsy, potencjalnie śmiertelnej formy infekcji. W najlepszym wypadku należy natychmiast skontaktować się z dentystą i jak najszybciej przeprowadzić ekstrakcję. W przeciwnym razie infekcja i gorączka mogą się utrzymywać i prowadzić do kolejnych komplikacji, w tym PTSD i przewlekłego bólu. Znajomość oznak infekcji i sposobów jej leczenia jest niezbędna do powrotu do zdrowia.

Odwodnienie jest kolejną przyczyną gorączki po operacji. Zwykle wynika z niewystarczającej ilości płynów, co jest częstsze u dzieci i noworodków. Do odwodnienia może dojść w wyniku nieodpowiedniej gospodarki płynami, wymiotów, trudności w przyjmowaniu pokarmów. Odwodnienie to może powodować pragnienie, które może przyczynić się do rozwoju gorączki. Może również prowadzić do zmian neurologicznych i sercowo-naczyniowych. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli gorączka utrzymuje się lub jeśli występują inne nietypowe objawy.

Krwawienie i zakażenie to inne przyczyny gorączki po usunięciu zęba. Podczas gdy większość przypadków zakażenia zęba ustępuje w ciągu kilku dni po zabiegu, niektóre mogą trwać od trzech do czterech tygodni. Ważne jest, aby szukać leczenia tak szybko, jak to możliwe, aby zminimalizować szanse na dalsze komplikacje. Należy również unikać palenia zbyt szybko po zabiegu ekstrakcji zęba, ponieważ może to spowodować infekcję bakteryjną.

Leczenie

Dostępnych jest kilka sposobów leczenia, które pomagają złagodzić objawy gorączki po usunięciu zęba. Należą do nich przykładanie okładów z lodu, przyjmowanie przepisanych leków i ograniczenie aktywności fizycznej. Należy również jeść miękkie pokarmy przynajmniej przez pierwszy dzień po ekstrakcji. Ponadto należy zachować odpowiednie nawodnienie i unikać picia przez słomkę przez pierwsze pięć do siedmiu dni. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty. Ponadto należy unikać przyjmowania aspiryny lub innych leków zawierających kofeinę.

Jeśli gorączka i obrzęk utrzymują się, należy niezwłocznie udać się do lekarza dentysty. Jeśli objawom tym towarzyszy ból szczęki, mogą one być oznaką poważniejszej infekcji, takiej jak sepsa. Jeśli sepsa nie zostanie szybko wyleczona, może prowadzić do poważnych i potencjalnie zagrażających życiu powikłań. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji po usunięciu zęba, jak najszybciej udaj się do swojego dentysty. Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

W ciągu pierwszych kilku dni po usunięciu zęba możesz odczuwać pewien ból i obrzęk. Chociaż często zdarza się, że obrzęk znika po dniu lub dwóch, należy skontaktować się z dentystą w celu uzyskania dalszej opieki. Ponadto należy powstrzymać się od palenia papierosów, które może spowolnić proces gojenia. Ponadto ssanie papierosa może spowodować przedwczesne pęknięcie skrzepu krwi. Oprócz dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, dentysta może przepisać niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Jeśli zauważysz gorączkę po usunięciu zęba, powinieneś natychmiast skontaktować się z dentystą. Gorączka może być również oznaką infekcji. Gorączka jest częstym zjawiskiem po usunięciu zęba. W przypadku jej utrzymywania się należy zwrócić się do lekarza. Należy również skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia nieświeżego oddechu. Nieświeży oddech po usunięciu zęba jest normalny, ale może być oznaką infekcji bakteryjnej.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID), takie jak aspiryna, są powszechnie przepisywane w celu kontrolowania gorączki. Leki te działają poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn. Różne NLPZ mają różne działania, a badanie ich skuteczności może wskazać lepszy wybór dla Ciebie. Jeśli szukasz NLPZ, ibuprofen i paracetamol są zarówno szeroko stosowane, jak i uważane za bezpieczne.

Profilaktyka

Jeśli odczuwasz ból i dyskomfort po usunięciu zęba, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia gorączki. Przyjmuj antybiotyki przepisane przez chirurga szczękowego zgodnie z zaleceniami. Unikaj intensywnej aktywności fizycznej przez co najmniej jeden dzień i pamiętaj o piciu dużej ilości płynów. Okład z lodu po zabiegu pomoże zmniejszyć obrzęk, a miękkie pokarmy z dużą ilością białka są najlepszym wyborem. Należy pamiętać o dobrym nawodnieniu w ciągu pierwszej doby i unikać picia przez słomkę.

Następnym krokiem jest monitorowanie poziomu bólu. Powszechne jest odczuwanie pewnego dyskomfortu po zabiegu, ale powinien on być do opanowania. Gorączka jest normalna i zwykle ustępuje w ciągu dnia lub dwóch. Usta mogą być wrażliwe, a boki ust mogą być suche. Utrzymuj usta nawilżone wazeliną lub inną maścią. Lekkie podwyższenie temperatury może utrzymywać się przez 24 do 48 godzin, ale jeśli wystąpią takie objawy, należy natychmiast skontaktować się z dentystą.

Gorączka po usunięciu zęba jest powszechna. Temperatura Twojego ciała powinna wynosić poniżej 100 stopni Fahrenheita, ale gorączka wyższa wskazuje na infekcję. Twój dentysta przepisze antybiotyki, jeśli gorączka będzie się utrzymywać. Jeśli ból utrzymuje się po zabiegu, dentysta może oczyścić gniazdo, aby uniknąć dalszych komplikacji. W niektórych przypadkach skrzep rozpuści się przypadkowo, co spowoduje powstanie pustego gniazda. Może to sprawić, że będziesz bardziej narażony na infekcje i ból.

Chociaż antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu infekcji po usunięciu zęba, mogą być niepotrzebne i mieć niepożądane skutki. Ponadto antybiotyki mogą nie łączyć się dobrze z innymi lekami i powodować niepożądane efekty uboczne. Przed usunięciem zęba pacjenci powinni omówić z dentystą wszelkie przyjmowane leki. Zaleca się również, aby palacze unikali palenia przed i po zabiegu. Mogą oni również znaleźć inne sposoby na rzucenie palenia. Skonsultuj się z dentystą w sprawie rzucenia palenia przed zabiegiem, ponieważ może on pomóc w rzuceniu palenia.

Podczas gdy normalne jest wystąpienie krwawienia po usunięciu zęba, ważne jest, aby wiedzieć, co robić, gdy ono wystąpi. Należy dużo odpoczywać i trzymać gazę w ustach przez co najmniej 30 minut. Następnie spróbuj ugryźć świeżą gazę. Jeśli krwawienie nie ustaje, wymień gazik i powtórz procedurę. Miejmy nadzieję, że krwawienie ustąpi samoistnie w ciągu 48 godzin. Ból powinien ustąpić i możesz powrócić do normalnych czynności.

Możesz również polubić…