Jaki antybiotyk warto zastosować na ból zęba?
Aktualności

Ból ucha spowodowany złamanym zębem – jak sobie z nim radzić

Podczas oczekiwania na wizytę u dentysty, rozważ użycie dostępnego bez recepty Motrin, aby złagodzić ból. Podczas gdy ból ucha i zęba często występują jednocześnie, mogą mieć wspólną przyczynę. Zażycie leku bez recepty może pomóc Ci ustalić, co jest przyczyną Twoich objawów i czy powinieneś udać się do dentysty. Zarówno ból ucha jak i zęba może pojawić się w przypadkowych momentach, w tym podczas snu i aktywności.

Staw skroniowo-żuchwowy

Ból stawu skroniowo-żuchwowego lub TMJ jest częstą reakcją na zepsute zęby. Ten mały staw znajduje się tuż przed uchem i jest odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie szczęki – koncepcja tego fragmentu pochodzi od redakcji portalu beautycaffe.pl. Uszkodzenie tego stawu może spowodować, że kości szczęki staną się sztywne i nieruchome, powodując ból ucha. Należy niezwłocznie udać się do dentysty w celu ustalenia, czy ból stawu skroniowo-żuchwowego jest związany ze złamanym zębem.

Staw skroniowo-żuchwowy, zwany również stawem TMJ, łączy kość szczękową z czaszką. Objawy tego zaburzenia obejmują ból szczęki, ból ucha i zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Na szczęście schorzenie to jest uleczalne dzięki odpowiedniej diagnozie i leczeniu. Jeśli ból jest spowodowany złamanym zębem, dentysta zaleci leczenie, które wyleczy podstawowe przyczyny dolegliwości.

Ból w szczęce i uchu jest bólem skierowanym. Występuje on wtedy, gdy część ciała odczuwa ból w innym miejscu. Ból szczęki jest spowodowany przez staw skroniowo-żuchwowy, który obejmuje staw szczękowy i otaczające go mięśnie. W zależności od rodzaju bólu ucha, może on być oznaką zaburzeń TMJ.

Liście platana

Nasiona platana można stosować na różne dolegliwości. Można je stosować w herbatach i jeść. Nasiona mogą być suszone i używane do robienia herbat. Można z nich również zrobić sok. Wystarczy gotować je w wodzie przez około 20 minut. Można też zrobić z nich nalewkę. Można je również gotować do użytku wewnętrznego. Jeśli chcesz zrobić taką herbatę, możesz przygotować je w robocie kuchennym.

Plantan to zioło, które kiedyś było powszechnie stosowane w Stanach Zjednoczonych. Jego popularność spadła z czasem wraz z przejściem z życia wiejskiego do miejskiego. Jest to niefortunne, ponieważ platan zawiera wiele wartości odżywczych. Przez wiele lat, to było go-to plantain do łagodzenia bólu. To dlatego, że jest tak łatwy do uprawy i jeść. Jego liście są wilgotne i mają lepką powłokę zewnętrzną.

Innym środkiem ziołowym z udziałem platana jest okład. Możesz użyć świeżych lub suszonych liści platana na ból ucha spowodowany złamanym zębem. Herbata ta może być bardzo kojąca dla podrażnionej skóry, a także może być stosowana jako naturalne lekarstwo na oparzenia słoneczne. Innym zastosowaniem jest herbata z platana na niestrawność, zgagę i zaburzenia trawienia.

Peppermint

Pomimo kilku nieprzyjemnych skutków ubocznych, mięta pieprzowa może pomóc złagodzić ból po złamanym zębie. Jej efekt chłodzący i właściwości antyseptyczne sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie dla ulgi w bólu zęba. Aby użyć mięty pieprzowej jako środka przeciwbólowego, zaparz herbatę ze świeżych lub suszonych liści. Zaparz filiżankę herbaty z liśćmi mięty pieprzowej, wymieszaj ją w ustach i ciesz się ulgą.

Możesz również zastosować olejek eteryczny z mięty pieprzowej na dotknięte miejsce, aby złagodzić ból. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest bogaty w mentol, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Olejek eteryczny może być również stosowany bezpośrednio na bolesny obszar lub rozcieńczony z oliwą z oliwek. Po tym należy zastosować go przez 10 minut, aby zapewnić ulgę. Po 10 minutach można następnie usunąć olejek.

W celu złagodzenia bólu zepsutego zęba można również zastosować herbatę z liści mięty pieprzowej. Wystarczy namoczyć torebkę herbaty w gorącej wodzie przez pięć minut. Następnie należy przyłożyć ją do bolącego miejsca i żuć przez około 10 minut. Mentol w mięcie pieprzowej ma łagodne działanie antybakteryjne, a czosnek ma właściwości przeciwbakteryjne. Świeży czosnek jest również korzystny na bóle zębów, ponieważ może zwalczać bakterie odporne na antybiotyki.

Ocet jabłkowy

Pomimo tego, że ocet jabłkowy jest kwaśny, w rzeczywistości może pomóc w leczeniu wielu dolegliwości. Zawiera on minerały takie jak wapń, magnez, fosfor i potas, które mogą być pomocne w łagodzeniu bólu. Te minerały mogą jednak powodować pewne skutki uboczne. Jeśli cierpisz na ból ucha spowodowany złamanym zębem, najlepiej porozmawiaj z dentystą przed wypróbowaniem jakichkolwiek środków zaradczych.

Oprócz leczenia infekcji ucha, ocet jabłkowy ma wiele innych korzyści. Jego właściwości antybakteryjne zostały wykorzystane w leczeniu wielu różnych chorób, w tym trądziku i grzybicy paznokci. Jest również stosowany jako środek dezynfekujący i dezodorujący. Może również pomóc obniżyć poziom cukru we krwi, poprawić odporność na insulinę i leczyć infekcje ucha. Istnieją również pewne dowody na to, że może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka.

Alkohol jest środkiem przeciwzapalnym i może również znieczulić obszar wokół zęba. Wacik nasączony alkoholem można również przyłożyć do bolesnego miejsca. Kilka kropli olejku z mięty pieprzowej przyłożonych do zęba również może pomóc złagodzić ból. Alternatywnie można zagotować suszone liście mięty pieprzowej w wodzie i wypić herbatę. Można również pić herbatę wokół ust, aby złagodzić ból.

Chociaż nie ma dowodów na poparcie korzyści płynących ze stosowania ACV na ból ucha spowodowany złamanym zębem, badanie z 2007 roku wykazało, że może on pomóc utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Nie jest on jednak substytutem dla Twoich regularnych leków przeciwcukrzycowych. Osoby z problemami z nerkami lub wrzodami nie powinny przyjmować ACV. ACV może zabić kilka rodzajów bakterii i grzybów, w tym grzybów Candida, które powodują powszechne infekcje.

Przyjmowanie ibuprofenu

Ibuprofen jest powszechnym środkiem przeciwbólowym bez recepty, który łagodzi różne dolegliwości bólowe. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NSAID) i często stosowany jest w połączeniu z paracetamolem. Najlepiej jest stosować ibuprofen zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie jest zalecany do stosowania u osób z chorobami serca lub astmą. Nie jest również dobrym pomysłem przyjmowanie tego leku, jeśli w przeszłości występowały u Ciebie choroby serca lub jesteś w ciąży.

Jeśli masz ból zębów i ucha po tej samej stronie, może to być oznaką zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego lub zakażenia zatok. Ponieważ szczęka, zęby i uszy znajdują się blisko siebie, ból może być przenoszony z jednego obszaru na drugi. Inne warunki, które mogą powodować podobny ból to ucho pływaka, zapalenie stawów i ropne zęby. Aby mieć pewność, należy udać się do lekarza lub dentysty.

Jeśli cierpisz na ból ucha spowodowany złamanym zębem, powinieneś natychmiast poszukać leczenia. Chociaż ból spowodowany złamanym zębem może być uciążliwy, ważne jest, aby utrzymać to miejsce w czystości i suchości. Ulgę przyniesie okład z lodu zawinięty w szmatkę. Ponadto, może pomóc zmniejszyć obrzęk i dyskomfort ucha. W przypadku silnego bólu w uchu spowodowanego złamanym zębem należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Wizyta u dentysty

Jeśli niedawno pękł Ci ząb i odczuwasz ból ucha, możesz chcieć zobaczyć się z dentystą. Specjalista ten może zdiagnozować problem i przepisać środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Ponadto dentysta może wykonać zdjęcia rentgenowskie, aby wykluczyć określone infekcje zębów. W niektórych przypadkach złamany ząb może również powodować ból ucha, dlatego w przypadku uporczywego bólu ucha należy udać się do dentysty.

Ból zęba spowodowany złamaniem zęba jest bardzo częstym problemem. Jednak może on być również spowodowany powszechnymi problemami zdrowotnymi jamy ustnej, takimi jak zaciskanie i zgrzytanie zębami. Dodatkowo winne mogą być również problemy ze stawami. Czasami ból ucha można pomylić z infekcją ucha lub nagromadzeniem woskowiny. Dlatego wizyta u dentysty jest niezbędna.

W niektórych przypadkach złamany ząb może powodować ból ucha i katar, choć oba te zjawiska rzadko są ze sobą powiązane. Złamany ząb może powodować ból z powodu odsłoniętej zębiny i nerwów. Dodatkowo złamane zęby mogą powodować opuchnięte dziąsło, a ból gardła może być objawem infekcji zatok. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się do dentysty. Złamany ząb może nawet nie być zepsuty; może być również wynikiem złej higieny jamy ustnej lub diety o wysokiej zawartości cukru. Są jednak pewne rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby uczynić je bardziej komfortowymi dla Ciebie. Po pierwsze, możesz przepłukać usta ciepłą wodą lub solą fizjologiczną. Inną opcją jest użycie płukanki z nadtlenku wodoru.

Możesz również polubić…